Küünarliiges

Küünarliigese moodustab õlavarreluu, küünarluu ja kodarluu ühendus. Oma luuliste struktuuride ja ehituse poolest on küünarliiges üsna tugev. Küünarliigeses toimub painutus ja sirutus liigutus. Küünarliiges osaleb ka käe supinatsioon ja pronatsioon liigutuse sooritamisel.

Enamik randme ja sõrmede painutajalihastest saavad alguse õlavarreluu-ploki kõrvalasuvast keskmiselt põndapealiselt (epicondylus medialis), sirutajalihased aga õlavarreluu-pähiku kõrvalt külgmiselt põndapealiselt (epicondylus lateralis).

Küünarliigese piirkonnas sagedaseim vaevus on epikondüliit ehk kõõluse põletik. Lihaste kinnituskohast lähtuvalt võib esineda lateraalne või mediaalne epikondüliit, vahel võivad esineda mõlemad ka korraga.

Kui valu paikneb küünarliigese välisküljel nimetatatkse seda lateraalseks epikondüliidiks ehk tennisisti küünarliigeseks. Kui valu paikneb küünarliigese siseküljel on tegemist mediaalse epikondüliidiga ehk golfimängija küünarliigesega. Mõlemal juhul on valu ja põletiku põhjuseks ülekoormus.

Küünarliigese piirkonnas võib esineda ka luumurde, bursa põletikku, närvivalu, ligamentide- ja lihasrebendeid.

Lateraalne epikondüliit ehk tennisisti küünarliiges

Lateraalse epikondüliidi korral tunneb inimene valu küünarliigese välisküljel. Valu võib kiirguda küünarliigesest mööda käsivart alla randmesse ja sõrmedesse. Käsivarre lihased on pinges ja valulikud ning valu suureneb, kui midagi haarata või tõsta. Vahel võib isegi kohvitassi tõstmine tekitada valu.

Sageli arvatakse,et tennisisti küünarliiges on seotud tennisemänguga, tegelikult võivad lateraalse epikondüli külge kinnituvad lihaste kõõlused muutuda põletikuliseks ükskõik missuguse ülekoormuse tõttu. Näiteks tööst tingitud sundasendid ja korduvliigutused, staatilised tööasendid, raskete töövahendite kasutamine, pigistamine, keeramine ja isegi värin võib tekitada ärritust kõõlustes. Suitsetamine suurendab epikondüliidi riski.

Mediaalne epikondüliit ehk golfimängija küünarliiges

Golfimängija küünarliiges on samasugune vaevus nagu tennisisti küünarliiges, erinevus on ainult vaevuste asukohas. Antud juhul valu ja põletik on küünarliigese siseküljel. Nii lateraalne kui ka mediaalne epikondüliit võivad põhjustada vaevusi üsna kaua. Enamasti iseenesest ei parane. Seepärast ei tasu kaua oodata ja kannatada vaid tulla füsioterapeudi vastuvõtule. Mida varem alustatakse raviga, seda kiiremini paraneb.