Taastusravi

Olkapaan fysio

Füsioteraapia on taastusravi osa, mille ülesandeks on häirunud funktsiooni taastamine.

Antud juhul õla/ küünarliigese liikuvuse, jõu, stabiilsuse, vastupidavuse taastamine, et inimene saaks kätt normaalselt kasutada igapäevaelus, töös ja harrastustes.
Õlaliiges on väga liikuv liiges, seetõttu on ta tundlik koormuse ja vigastuste suhtes. Õlg võib muutuda valulikuks ja põletikuliseks erinevatel põhjustel. Isegi ühekordne liigne koormus võib põhjustada pikka aega vaevusi. Rääkimata traumadest, rebenditest ja luksatsioonist.
Küünarliigese vaevused on tingitud enamasti ülekoormusest ja ebaergonoomilistest asenditest. Kuid esineb ka traumasid, näiteks kukkumisel tekkinud vigastused ja murrud.

Vaevused õla- või küünarliigeses enamasti iseenesest ei parane. On vaja välja selgitada põhjus, panna õige diagnoos ja alustada raviga. Sõltuvalt probleemist varieerub ravi kestvus, kuid praktika ja kliiniliste uuringute põhjal võib öelda, et keskmiselt 3 kuud. Kui probleem on tõsisem või vaevused pikka aega kestnud, kulub ka taastumisele rohkem aega.
Pärast traumat, operatsiooni või luksatsiooni on korralik taastusravi füsioterapeudi juhendamisel hädavajalik, et saada tugev ja toimiv käsi.

Õla- ja küünarliigese taastusravi kujutab endast eelkõige füsioterapeudi juhendamisel spetsiifiliste terapeutiliste harjutuste sooritamist. Koormust lisatakse tasapisi. Harjutusi sooritatakse nii staatiliselt kui dünaamiliselt. Treeningvahenditena kasutatakse kummilinti, hantleid, Flexbari jne. Vajadusel rakendatatakse asendravi, külmaravi, kuumaravi, massaazi, manuaalseid tehnikaid, nõelravi, kinesioteipimist, vesivõimlemist jne.

Õla- ja küünarliigese ravi on alati individuaalne. Hea tulemuse saamise eelduseks on hea koostöö patsiendi ja füsioterapeudi vahel, motivatsioon ja visadus.